شب یلدا که اکثر شبکه های تلوزیون، درحال پخش شوی زنده بودند ، برام سوال پیش اومد که این آقای مجری جوان که داره با مهمان خانم جوان، میگه و میخنده و ما باید دل و قلوه گرفتن مصنوعیِ اینها رو نگاه کنیم، چه جاذبه ای برای مخاطب جوان داره؟ خب الان که شبکه های فارسی ماهواره ای، نمونه ی اورجینال و بهترش رو نشون میدن و من از طریق اینترنت برنامه ی مصاحبه صدف طاهریان و دنیا جهانبخش رو در شبکه ی فارسی وان دیدم. وقتی مهمون یک برنامه، یک سلبریتی اینستاگرامی که خوشگل تر و معروف تر و خاص تره، آدم نمیاد یه بازیگر دوزاریِ شبکه 3 رو تماشا کنه!

یا در مورد پخش آهنگ های زنده ی کلیشه ای از تلوزیون داخل، طرف می بینه که توی شبکه های فارسی زبان خارج، آهنگ های خیلی شادتر و بهتری رو میتونه گوش بده. تازه توی صدا و سیمای ما نه تنها نمایش رقص - حتی گروهی هم- غیر مجازه که نمایش ساز و آلات موسیقی هم حرومه! ولی اونجا برای هر ایام جشنی، انواع برنامه های رقص و آهنگ و شادی و مهمونی های دورهمی رو میتونی ببینی. 

این صدا و سیمای ما، چند مرحله از واقعیت جامعه به دور هست. الان دختر و پسر توی اینترنت با یک "آی دی" با هم دوست میشن و با یک "بلاک کردن" از هم جدا میشن، اما سریالهای تلوزیونی ما هنوز داره در مورد ازدواج های سنتی و عشق های نافرجام دانشگاهی، فیلم میسازه!!

الان به جرات می تونم بگم 90 درصد دخترها در شبکه های اجتماعی عکس بی حجاب میذارن، درحالی که بی قید و بند هم نیستند و همون فرد در ایام مُحرم عکس آش و شله زرد نذریش رو میذاره. اما توی فیلم های صدا و سیما هنوز وقتی خانومه از رختخواب پا میشه روسری سرشه و انگار این روسریشو با سنجاق به سرش قفل کردند و همیشه باهاشه!! و زن و شوهر حتی نمی تونن حرف عشقی به هم بزنن و نمی تونن همدیگه رو بغل کنن!!

انگار که این صدا و سیما فقط برای یک قشر خاص فوق مذهبی و روحانی درست شده. فقط قرار هست حاح آقا علم الهدی و زن و بچه ش فیلم ببینن و 80 میلیون دیگه باید خودشون رو با حاج آقاها تطبیق بدن! و جالبه که برای هر مناسبت یا موضوعی، کارشناس برنامه یک روحانیه! یعنی برای ازدواج و غریزه ی جنسی، برنامه ی "گلبرگ زندگی" کارشناس روحانیه(حاج آقا دهنوی)! برای مسائل روانشناسی و مشکلات جوانان ، کارشناسش روحانیه (شهاب مرادی). میزنی شبکه ی چهار که مناظره ی علمی و سیاسی ببینی، یکطرفش روحانیه! انگار که روحانیون در همه ی رشته ها متخصص اند!!

یک برنامه ی ثابت دینی و قرآنی هم به نام "سمت خدا" در شبکه 3 هست که هر روز یک روحانی در حال نصیحت کردن مردمه! طوری هم صحبت می کنند که انگار همه ی ایران فقط همین مردم نماز خون و قرآن خون و اهل مسجد و رعایت کردن محرم و نامحرم هستند. بعد، از اون طرف، برای عید میلاد مسیح و کریسمس، فیلم دیدار رهبری با خانواده ی شهید مسیحی رو نشون میدن تا بگن چقدر مسیحی های این کشور آزادند! شما هنوز نتونستی مسلمونهای خودت رو جذب کنی، مسیحی پیش کش!

حالا جالبه که یه عده از مراجع تقلید و روحانیون و فوق مذهبی ها، همین صدا و سیما رو هم حروم می دونن!! تازه آدم می فهمه که اگر حکومت دست روحانیون نبود، همین تلوزیون نیم بند هم نبود و در همین حدش هم نمیذاشتند آهنگ و سریالی پخش بشه!

...............

پ.ن: انقدر از این صدا و سیما و تلوزیون متنفرم که از سال 88 تا الان بزرگترین آرزوی زندگیم اینه که فقط ازدواج کنم و از شر این تلوزیون لعنتی خلاص بشم. حالا هرچقدر که من حالم به هم میخوره، مادرم 24 ساعته پای تلوزیونه! یعنی یکی بیمارستان و فرودگاهه ، یکی هم خونه ی ما که دائما تلوزیون روشنه! زده اخبار 20:30 ، بعد که تموم شده، بلافاصله میزنه شبکه ی اول، اخبار ساعت 9! میگم: مادر جان، توی این یه ربع، چه اتفاق جدیدی در کشور رخ داده؟ انگار که اینجا سوریه ست و هر لحظه ممکنه یک شهری سقوط کنه یا به تصرف در بیاد!!... از اون بدتر خونه ی مادر بزرگمه که تلوزیون همیشه با صدای خیلییییی بلند روشنه و حتی پیامهای بازرگانی بین فلیم ها رو هم با صدای وحشتناک باید بشنویم!! 

منبع : .:: تیکه کلام ::.این صدا و سیما، مال چند درصد مردمه؟
برچسب ها : شبکه ,تلوزیون ,انگار ,برنامه ,سیما ,روحانیه ,نشون میدن دانلود زيرنويس فارسي